كمدها از عناصر مهم و زیربنایی هرخانه به شمار می‌آیند. برای اینكه بتوانید از فضای بالقوه كمدها در منزل به بهترین نحو استفاده برید، باید سازماندهی مناسبی در داخل كمدها انجام دهید.

كمدها از عناصر مهم و زیربنایی هرخانه به شمار می‌آیند. برای اینكه بتوانید از فضای بالقوه كمدها در منزل به بهترین نحو استفاده برید، باید سازماندهی مناسبی در داخل كمدها انجام دهید. در این زمینه راهكارها و نكاتی وجود دارد كه با دانستن و رعایت آنها می‌توانید به‌راحتی و با صرف وقتی بسیار كم، كار سازماندهی كمد‌های خانه خود را انجام دهید و دیگر نگران درهم ریختگی آن نباشید

كار مرتب‌كردن و سازماندهی كمدهای خانه تنها زمانی راحت و ساده می‌شود كه برایتان لذت‌بخش باشد و هیچ‌گونه ناامیدی و دلسردی از كار در میانه راه برایتان پیش نیاید. در ادامه مطلب نكات و روش‌هایی را برایتان مطرح می‌كنیم كه با كمك آنها می‌توانید بی‌دغدغه و خستگی به این‌كار بپردازید.

كار را تنها از یك كمد شروع كنید

توصیه می‌كنیم یك روز را به مرتب كردن و سازماندهی تنها یك كمد اختصاص دهید و از كار روی چند كمد در یك زمان جدا خودداری كنید، زیرا نتیجه‌ای جز گیج و كلافه شدن شما نخواهد داشت. حتی اگر سازماندهی یك كمد وقت زیادی از روزتان را نمی‌گیرد باز هم توصیه می‌كنیم در یك روز تنها به سازماندهی یك كمد بپردازید و روز بعد روی كمد دیگر خانه كار كنید. این كار می‌تواند سازماندهی كمد را برایتان به یك كار مفرح و سرگرم‌كننده تبدیل سازد.

تمام فضاهای موجود در کمد را ارزیابی كنید و تداركات مورد نیاز را مهیا سازید

قبل از شروع به كار ابتدا فضای داخل كمد را ارزیابی كنید و میزان فضای موجود و همچنین وسایل و اشیایی را كه قصد دارید در كمد بگذارید در‌نظر‌گرفته و سپس برای منظم قرار دادن آنها، تداركات لازم را مهیا سازید. برای مثال اگر به آویز یا طبقه‌ای در داخل كمد نیاز است، آن را قبل از شروع كار، آماده كنید.

یك سطل یا كیسه زباله را هنگام سازماندهی و مرتب كردن كمدها كنار خود قرار دهید و هر شیء یا وسیله شكسته و خراب موجود در كمد را بدون هیچ نگرانی داخل آن بیاندازید.

رعایت قانون 2 سال: این قانون این نكته را در بر دارد كه هر وسیله یا شیء كه در كمد شما وجود داشته باشد كه به مدت 2 سال است از آن استفاده نكرده‌اید، پس دیگر از آن استفاده نخواهید كرد و جزء اشیاء بی‌استفاده محسوب می‌شود؛ بنابراین اگر با چنین اشیایی مواجه شدید، آن را از كمد خارج كرده و بیرون بریزید.

موارد و عناصر پرمصرف مثل لباس و پتوها را در صورتی‌كه نیاز به شست‌وشو دارند قبل از جا دادن مجدد در كمد بشویید.

اگر در حین سازماندهی كمد به وسایلی برخورد كردید كه متعلق به جای دیگری است، آن را كنار بگذارید تا پس از اتمام‌ كار آنها را سر جای خود قرار دهید.

كار را از بالای كمد به سمت پایین آغاز كنید و همه چیز به‌جز لباس‌های آویخته شده را از كمد بیرون ریخته و روی زمین قرار دهید. طبقات كمد را تمیز كنید و سپس به سازماندهی وسایل و چیدن مجدد آیتم‌های لازم در كمد و دور‌ریختن و كنار‌گذاشتن مواد بی‌استفاده یا اشیایی كه به آن كمد تعلق ندارند بپردازید.

نحوه قراردادن لباس‌ها و اشیاء در كمد تاثیر زیادی در ظرفیت گنجایش كمد دارد و اگر این‌كار را به‌خوبی و اصولی انجام دهید، تا حد زیادی بر افزایش گنجایش كمد خود كمك میكنید و می‌توانید وسایل و اشیاء بیشتری را در كمد جای دهید. استفاده صحیح از تمامی قسمت‌های فضای داخل كمد با نصب قفسه‌ها و طبقاتی در داخل آن یك اقدام لازم است و شما باید نهایت استفاده را از فضای داخل كمدهای خانه به‌عمل بیاورید تا خانه‌ای سازمان‌یافته و منظم داشته باشید.

برای مثال می‌توانید از فضای فوقانی كمد تماما برای آویزان كردن لباس‌هایتان استفاده كنید و مقدار فضایی را كه در پایین لباس‌های آویخته شده باقی می‌ماند، با تفكیك و قفسه‌بندی یا طراحی كشوهای متعدد برای قرار دادن اشیاء و وسایلی از قبیل كفش‌ یا كیف استفاده كنید.

برخی از اكسسوری‌های مخصوص فضای داخلی كمدها كه كمك می‌كنند بهتر و به‌صورت سازمان یافته‌تری از فضای داخل كمد استفاده كنید، به شرح زیر است:

قفسه‌های كفش

اگر شما كفش‌های خود را از جعبه‌هایشان بیرون بیاورید و در قسمت‌های مخصوص خود در كمد قرار دهید، می‌توانید خیلی راحت‌تر تنها با یك نگاه كفش مورد نظر خود را انتخاب كنید؛ قفسه‌های درون كمد كه دارای اشكال و انواع مختلف هستند، كمك  می‌كنند تا كفش‌های شما به‌صورت مرتب و بدون اینكه با دیگر وسایل و لباس‌های موجود در كمد برخورد داشته باشند كنار هم قرار گیرند.

سطل و سبدهای آویز

این اكسسوری‌ها برای قراردادن اشیاء سبك اما حجیم مانند اسباب‌بازی‌ها مناسبند و نمی‌گذارند این اشیاء با وسایل دیگر ادغام شوند و همچنین پیدا كردن آنها نیز بسیار راحت می‌شود. انواع كوچك و چند‌قسمتی این آویزها كه به پشت در یا جداره كمد آویخته می‌شوند، برای قراردادن اشیاء و لوازم كوچك‌تر مانند جوراب‌ها، گل‌سر و... مناسب‌ هستند.

تفكیك كننده‌ها

نكته مهم این است كه باید اشیاء و لوازم قیمتی و باارزش مانند جواهرات را در قسمتی مجزا در كمد قرار دهید تا گم نشوند و صدمه نبینند. تفكیك كننده‌های عمودی می‌توانند در تفكیك فضا و جدا كردن وسایل از یكدیگر و پیش‌گیری از ادغام شدن آنها و به‌هم‌ریختگی كمد نقش بسیار مهمی ایفا كنند. استفاده از این اكسسوری در كمد و فضاهای ذخیره‌سازی اتاق بیشتر توصیه می‌شود.

راهكار آویختن

هرگز اجازه ندهید تا عناصری از قبیل كمربندها، روسری‌ها و كروات‌ها در هم بپیچند، زیرا این اتفاق می‌تواند جلوه  شلوغی را برای كمد شما ایجاد كند و همچنین سبب سردرگمی شما در یافتن چیزی كه نیاز دارید می‌شود؛ بنابراین آنها را به‌صورت منظم و مرتب كنار هم با كمك آویزی متناسب با آن وسیله و شیء در كمد بیاویزید