انتخاب محل زندگی، انتخاب همسر، انتخاب رشته تحصیلی ، انتخاب شغل، انتخاب نوع پوشش ، انتخاب نوع روابط اجتماعی و انتخاب رفتارهای خانوادگی و... همه و همه منجر به سبکی از زندگی می شود.

سبک زندگی پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه واله)، ائمه اطهار(علیهم السلام)، معصومین، علما، پارسایان هرکدام الگوهایی هستند که می توانند ما را در انتخاب مسیر زندگی یاری رسانند.

در این میان بانوی دو عالم؛ حضرت زهرای مرضیه(سلام الله علیها)، الگوی تمام عیار زنان مسلمان هستند که می توانند در ابعاد گوناگون زندگی یک سرمشق جامع و کامل به شمار آیند.

امام باقر(علیه السلام) می فرمایند: به خدا سوگند که خدا این بانوی گرانمایه را بوسیله دانش و بینش از دیگران ممتاز ساخت و از همان عالم "ذر" او را پاک و پاکیزه قرار داد.(بحارالانوار، ج43،ص65)

حضرت صدیقه طاهره(سلام الله علیها)، چگونه بر پدر گرامی خود احترام می گذاشتند؟

هرگاه رسول خدا (صلی الله علیه واله) بر حضرت فاطمه (سلام الله علیها) وارد مى شد، فاطمه به احترام پدر از جاى بر مى خاست، دست آن حضرت را مى بوسید و در جاى خودش مى نشانید.

در ابتدای رسالت پیامبر(صلی الله علیه واله) به دلیل آزاد منشی پیامبر و رفتار صمیمانه ای که با مردم داشت افرادی به خود اجازه داده و ایشان را محمد صدا زده و حتی در مواردی بر او پیشی گرفته و آن چنان که باید ادب حضورحضرت را رعایت نمی کردند.

لذا خداوند متعال به آن ها هشدار دادکه رسول خدا(صلی الله علیه واله) را آن گونه که یکدیگر را خطاب می کنید صدا نزنید.

بعد از نزول این آیه، علیرغم نزدیکی و صمیمیت خاصی که میان حضرت زهرا(سلام الله علیها) و پدرش وجود داشت، اما ادب انسانی و خدایی ایشان حکم می کرد که دستور خداوند را گردن نهد. لذا ایشان هم پدر را رسول الله خطاب می کرد.

اما زمانی که پیامبر(صلی الله علیه واله) این کلمه را از او شنید فرمود: زهرا(سلام الله علیها) جان پدر به قربانت! این آیه در رابطه با تو نیست تو همواره مرا پدر خطاب کن. پدر گفتن تو قلب مرا زنده و شاداب می کند و به رضایت خدا نزدیک تر است.

 حضرت زهرا(سلام الله علیها) در انتخاب همسر چه ملاک ها و معیارهایی داشتند؟

 

حضرت صدیقه طاهره(سلام الله علیها)، دخت فرزانه پیامبر، حضرت علی(علیه السلام) را به شایستگی می شناخت و از سابقه درخشان و ویژگی های اخلاقی و کمالات انسانی و درایت و جوانمردی او آگاه بود.

بنابراین سکوت پرمعنی او به نشانه آری بر این پیوند مبارک انجامید و نیز رسول اکرم  به خاطر احترام به شخصیت والای سالار بانوان پیش از مشورت با او و کسب رضایت و اجازه او، با ازدواج علی(علیه السلام) با دخترش اعلان موافقت نکرد، بلکه از خود حضرت فاطمه نظرخواهی نمود.

حضرت صدیقه طاهره(سلام الله علیها) چگونه در شب زفاف لباس عروسی خود را به عنوان هدیه به فرد تهیدست، انتخاب نمودند؟

سالار بانوان در شب عروسی خویش رکورد انفاق خالصانه و بی نظیر  را برای همیشه شکست و دست به بخشش و ایثاری در راه خدا زد که در کران تا کران تاریخ جاودانه شد.

ایشان در آن شب پیراهن عروسی خویش را از تن درآورد و به زن بینوا انفاق نمود و خود همان جامه عادی خویش را پوشید و در مقابل این انفاق کریمانه، خداوند فرشته وحی را فروفرستاد و ارمغانی از لباس های بهشت را که از دیبای سبز تهیه شده بود را برای آن حضرت فرستاد.

چه مهریه ای را حضرت برای خود انتخاب نمودند؟

 حضرت زهرا(سلام الله علیها): ای پیامبر گرامی خدا ! دختران مردم عادی نیز همینگونه ازدواج می کنند و مهریه آنان از همین درهم و دینارهای دنیوی است، پس فرق ما و آنان چیست؟

من از شما تقاضا می کنم که این مهریه دنیوی و مادی را به شوی گرانقدرم بازگردانی و خود از خدا بخواهی که مهریه مرا شفاعت گناهکاران امت قرار دهد.

حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) در چه منزلی بعد از عروسی وارد شدند؟

 پس از اینک حضرت رسول اکرم علیه السلام پیشنهاد ازدواج حضرت على (علیه السلام) با فاطمه (سلام الله علیها) را قبول کرد و از میان وسایل کم على، زره او را براى خرج عروسى قبول فرمود، على (علیه السلام) زره را فروخت و پول آن را نزد رسول اکرم آورد.

پیامبر (صلی الله علیه واله) این مبلغ را به سه قسمت تقسیم فرمودند، یک سوم براى خرید جهیزیه ، یک سوم براى خریدن عطر و بوى خوش و یک سوم آن را نزد ام سلمه به امانت گذاشتند تا براى ولیمه شب عروسى از آن استفاده کنند.

پیامبر (صلی الله علیه واله) 63 درهم ، مقدار پولى را که براى جهیزیه گذاشت بود چند نفر از یاران و اصحاب و فرمودند: با این پول براى دخترم آنچه از لوازم خانه مورد نیاز است تهیه کنید. که آن وسائل عبارتند از:

1- دو دست رختخواب از پارچه مصرى ، محتواى یکى از آنها برگ خرما و دیگرى پشم گوسفند بود.

2- فرشى از پوست .

3-بالشى از پشم با درونى از برگ خرما.

4-عبائى خیبرى .

5- مشک آب .

6- دو کوزه و دو ظرف آب . (دو ظرف بزرگ و دو ظرف کوچک (

7- پرده اى از پشم نازک.

8- پیراهنى به قیمت 9 درهم .

9- یک روسرى به ارزش چهار درهم .

10- حوله اى سیاه رنگ .

11- تختى پوشیده به روتختى .

12- چهار زیر دستى از پشم طائف با محتواى از گیاهى به نام اذفر.

13-حصیرى بحرینى .

14- دستاس .

15- وسیله و ظرف خضابى از مس .

16-ظرفى براى شیر.

17-ظرفى بزرگ براى آب.

وقتى کالاها به نزد پیامبر علیه السلام آورده شد. پیامبر (صلى الله علیه وآله ) با دست آنها را زیر و رو کرده و فرمودند: پروردگارا ! برکت ده قومى را که بیشترین ظرفهایشان گلین است.

علی(علیه السلام) کف اتاق را از شن های نرم فرش کرد و چوبی به منظور آویختن مشک بر دیوار اتاق نصب نمود و سبو و کوزه آبی فراهم آورد و چوبی نیز به جای جالباسی از این دیوار تا تا دیوار دیگر نصب کرد. آنگاه کف اتاق را با فرشی که چیزی جز پوست گوسفند نبود فرش نمود و بالشی از لیف خرما در کنارش قرار داد.

حضرت زهرا(سلام الله علیها) در راه عبادت خداوند چه مراحلی را انتخاب نمودند؟

 کانوا قلیلا من اللیل  ما یهجعون و بالاسحارهم یستغفرون.(سوره51،آیه 19و20)

آنان اندکی از شب را می خوابیدند و به هنگامه سحر از  خدا آمرزش می خواستند. آورده اند که اینان عبارتند از : امیرالمومنین(علیه السلام)، فاطمه(سلام الله علیها) و دو فرزندش حسن(علیه السلام) و حسین(علیه السلام).

ایشان در راه کسب رضایت همسر خود چه روشی را در پیش گرفته بودند؟

 امیرالمومنان(علیه السلام) می فرمایند: به خدا سوگند که در همه عمر زندگی مشترک، هرگز به فاطمه خشم نگرفته و هرگز او را به کاری وادار نساختم ... و او نیز به من هرگز خشم نگرفت و در هیچ کاری مرا نافرمانی نکرد .

او به گونه ای بود که هرگاه به او می نگریستم غم ها و اندوه هایم زدوده می شد. (بحارالانوار،ج43)

فاطمه(سلام الله علیها) در زندگی مشترک با امیراالمومنان(علیه السلام) کارهای خانه و تهیه غذا و نان را به عهده گرفته بود و شوی گرانقدرش در برابر، کارهای خارج از منزل و آوردن مواد سوختی و ضروریات زندگی را به عهده داشت. (بحارالانوار،ج43،ص31)

حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) آن روز که ابوبکر و عمر برای عیادت به منزل شان آمدند علیرغم  اینکه هرگز راضی به این ملاقات نبودن اما در جواب درخواست امیرالمومنین(علیه السلام) اینگونه فرمودند:

خانه، خانه توست و بانوان مسلمان از همسران خویش پیروی می کنند و من نیز در هیچ موردی مخالف دیدگاه شما عمل نخواهم کرد، بنابراین هر کس را دوست داری اجازه ورود به خانه ات بده.

حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) در راه ولایت چه راهی را انتخاب نمودند؟

بانوی دو عالم در راه پاسداری از ولایت، به روشنگری و ایراد خطبه پرداختند و از هیچ راهی در راه احقاق حق ولی امرشان کوتاهی ننمودند.

و تنها و غریب در میان کوچه های مدینه، سعی می کردند تا مردم را بیدار کنند و در نهایت در راه پاسداری از ولی خود شهادت را برگزیدند و گمنامی و بی نشانی تنها درخواستی بود که حضرت از امیر المومنین علی (علیه السلام) داشتند.

با مطالعه سبک زندگی بانوی دو عالم و سرمشق قرار دادن آنچه که بدان معرفت پیدا می کنیم، می توانیم انتخاب هایمان را در مدار زندگی فاطمی قرار دهیم و فرهنگ زهرایی زیستن را با عمل خود در جامعه ساری و جاری سازیم.