اگر گیاهخوار هستید، سبزی پلو با پنیر هالومی را برای شب عید امتحان کنید. شمایی که نمی‌توانید و نمی‌خواهید سبزی پلوی شب عید را با ماهی سرخ شده میل کنید، یک بار آن را با این پنیر خوش طعم گیاهی امتحان کنید. عاشقش می‌شوید.

مواد لازم برای سبزی پلو و هالومی : 4 تا 6 نفر

 برنج     3 پیمانه

 سبزی پلویی خرد شده         3 پیمانه

 سیر ریز خرد شده  2 حبه

 رنده پوست پرتقال 1 قاشق چایخوری

پنیرهالومی (برای هر نفر یك برش)     6-4 برش

آرد سوخاری         به میزان لازم

آبلیمو     2 قاشق سوپخوری

پیاز متوسط رنده شده           1 عدد

زردچوبه 1 قاشق چایخوری

ادویه      1 قاشق چایخوری

فلفل قرمز            1 قاشق چایخوری

زعفران دم کرده     به میزان لازم

روغن     به میزان لازم

نمک      به میزان لازم

 طرز تهیه سبزی پلو و هالومی :

برنج را بشویید و همراه نمك خیس كنید. سبزی پلو را خیلی ریز خرد كنید و كنار بگذارید. سیر را هم كاملا ریز خرد و با سبزی مخلوط كنید. در قابلمه‌ای مناسب آب جوش بیاورید و برنج را اضافه كنید. بعد از ١٢-١٠ دقیقه كه برنج جوشید ،آن را آبكش كنید. حالا سبزی و رنده پوست پرتقال را به برنج آبكش شده اضافه و به آرامی مخلوط كنید.

 

كف قابلمه روغن بریزید و ته دیگ دلخواه را قراردهید. مخلوط برنج با سبزی و سیر را روی آن ریخته و غذا را دم كنید. در ظرفی پیاز رنده شده و آبلیمو را مخلوط كنید. برش‌های هالومی را هم در این مخلوط قرار دهید و خوب با مواد آغشته كنید تا طعم‌دار شوند.

در ظرفی دیگر آرد سوخاری، زردچوبه، ادویه، فلفل و نمك را مخلوط كرده و برش‌های هالومی طعم‌دارشده را در آن بغلتانید و  سپس در روغن سرخ كنید. بعد از دم كشیدن پلو مقداری از آن را با زعفران مخلوط كرده و برای تزیین استفاده كنید. سبزی پلوی دم كشیده و آماده را در دیس كشیده با پلو زعفرانی تزیین كنید و همراه هالومی‌های سرخ شده سرو كنید.

از کجا بخریم؟

پنیر هالومی را از فروشگاه های عرضه مواد گیاهی تهیه کنید.